Krkonošské kyselo s houbami
INGREDIENCE
- 200 g kvásek na kyselo
- 1 l voda
- 0,5 l voda na sušené houby
- 1 hrst sušené houby
- 4 ks vejce
- sádlo
- 3 ks brambory
- 2 ks cibule
- sůl
- kmín
INSTRUKCE
- Kvásek zalijeme vlažnou vodou a necháme ho rozpustit. Zalévám jej obvykle tak půl hodiny předtím, než se pustím do polévky, ale můžete jej zalít i večer a přes noc nechat stát na kuchyňské lince.
- Houby dáme v půllitru mírně osolené vody vařit, necháme přejít varem, stáhneme teplotu plotýnky na minimum a necháme je v horké vodě změknout. Vodu, ve které se houby vařily, nevyléváme! Byla by to škoda, houbový vývar přidáme ke kyselu.
- Odstátý kvásek rozkvedláme, aby v tekutině nezůstaly cucky kvásku. Přelijeme do litinového hrnce, přidáme houby i s vodou, v níž se vařily. Osolíme, okmínujeme, promícháme a dáme na střední teplotu vařit. Průběžně mícháme, aby se kvásek nedržel u dna.
- Brambory oškrábeme, nakrájíme na kostičky a dáme vařit do samostatného rendlíku (pokud byste je vařili v základu na kyselo s kváskem, brambory by nezměkly).
- Na pánvi rozehřejeme máslo, cibuli oloupeme a nakrájíme nadrobno. Orestujeme na středním plamenu, až je cibule dozlatova. Větší část přidáme ke kyselu, na zbytku osmažíme vejce. Smažená vejce přidáme do polévky.
- Nakonec vhodíme uvařené scezené brambory. Polévku podle chuti dosolíme a dokmínujeme a můžeme podávat.
POZNÁMKY K RECEPTU
TIP: Já přidávám ještě trochu octa a asi ½ lžíce cukru pro intenzivnější chuť.
Pár tipů ke kyselu
- Krkonošské kyselo bývalo častým jídlem chudých, dříve se do polévky nepřidávala smažená vejce a cibule, dnešní hospodyňky však kyselo těmito dvěma přísadami běžně vylepšují.
- Kvásek na kyselo je připravovaný z pšeničné mouky, zatímco chlebové kvásky, které se používají na kypření těsta při pečení, se vyrábějí z ječné mouky.
- Zdeněk Pohlreich přidává do smažených vajec ještě pažitku pro chuť i zelenou barvu. Kluci v akci podávají ke kyselu škvarkové placky.
Komentáře
Okomentovat